1. A versenyen való részvétel csak érvényes, magyar állami horgászjeggyel lehetséges.
2.A verseny a 2013. évi CII törvényben és a 133/2013. (XII.29) VM rendeletben foglaltak szerint kerül megrendezésre. A verseny az illetékes halászati felügyeletnél engedélyeztetésre került.
3.Minden résztvevő köteles törekedni a halakkal való kíméletes bánásmódra és a környezet védelmére. Ennek keretében mindenki különösen köteles pontymatrac használatára, kíméletes horogszabadításra, a mérlegelést követően a hal minél kíméletesebb visszahelyezésére.
A versenyeken a halak megóvása érdekében többszöri mérlegelést tartunk, az 5kg feletti halak vagy a haltartóban tárolást megsínylő fajok számára azonnali mérlegelési és visszaengedési lehetőséget biztosítunk.
4.A versenyen a következő halfajok kerülnek értékelésre:
- ponty
- keszegfélék
- kárász
- amur
5. Az etetőanyag és csali összetételének kizárólag természetes eredetű anyagokból kell állnia. Kizárólag csaliként használható élőanyag, ennek mennyisége összesen 1/8-os 125 ml (csonti, tűzőszúnyog, giliszta, báb). Ezen felül használhatóak természetes eredetű magvak, pelletek, minibojlik. A csalizó pelletek és minibojlik legnagyobb használható mérete 12 mm.
Egy fordulóban maximum 12 l etetőanyag (bekevert, áttört, kész, nedves állapotban, beleértve földet, agyagot, kukoricát, magokat, pelleteket, aromákat, dipeket (!) és minden egyéb, a vízi környezetre és a növényzetre ártalmatlan, nem mérgező összetevőt. Mind az edzések, mind pedig az egyes versenyfordulók befejeztével tilos a fel nem használt etetőanyagot vízbe dobni. A versenyző köteles rajthelyén a hulladékot összegyűjteni és elszállítani.
6. Rajthelyén belül a versenyző bárhol elhelyezkedhet. Tilos a semleges zónába etetni és ott horgászni. Tilos a víz felszínén úszó etetőanyagok használata.
7. A felkészülési idő alatt a dobástáv gyakorlásához vagy mélységméréshez használható mélységmérő ólom, és az üres method feederkosár is.
8. Az alapozó időszak valamint verseny ideje alatt etetni kizárólag feederkosárral szabad, ennek mérete nincsen korlátozva. A kézzel történő etetés valamint minden segédeszköz, csúzli, parittya, rakéta stb. használata egyaránt tilos.
9. A megengedett kosárfajták: klasszikus bordás kosár, töltögetős (flat) method kosár (gumizott változata is), hibrid és pellet kosár.
(Open end kosár nem használható, hiába fut azon keresztül a zsinór!)
10. Csak a method-feeder technika használható, tehát az etetőanyagot (vagy földet, pelletet, stb.) tartalmazó kosáron keresztül kell futnia a főzsinórnak, a kosarat felül meg lehet ütköztetni. Kivételt képeznek a gumizott method kosarak, amelyek egy kapocsban fixen is rögzíthetőek.
Az etetési időben kizárólag horog nélküli kosárral szerelt szerelék használható alapozó etetés céljából. Az alapozó etetéshez engedélyezett az úgynevezett “open-ended” tehát alul-felül
nyitott feeder kosár, horgászni azonban csak „method” kosárral szabad (bordás, pellet, flat, töltögetős). Az alapozó etetéshez használatos etetőbotnak is feederbotnak kell lennie! A horog előke etetőanyagba tömése megengedett.
A megengedett legnagyobb horogméret a 8-as, a horog öblének átmérője 10 mm. Ennél nagyobb horog semmilyen esetben sem használható. A horogelőke hossza maximum 25 cm lehet. Az előke egyaránt lehet monofil, fluorocarbon vagy fonott.
11. A versenyző csak fenekező felszereléssel horgászhat, egy darab egyágú horoggal. A versenyzőnek korlátlan számú botja lehet előkészítve, de egyszerre csak eggyel horgászhat. Halfogás esetén csak akkor dobhat be a másik bottal, ha a megfogott hal már
a haltartóba került.
Tilos az úszózás, a pergetés, a műlegyek használata, az ólmozott úszó, az oldalt szerelt előke, kanalak, élő vagy élettelen csalihal, ikra használata. A horogra a csali hajszálelőkével, illetve közvetlenül a horogra tűzve használható. Tilos a csali ragasztása, egybeolvasztása. Tilos a halradar használata.
12. A botok maximális hossza: 4,5m. Kizárólag rezgő spicces (feeder, picker) botok használhatóak, és a kapás jelzésére kizárólag a bot spicce szolgálhat. Lengőspicc, oldal spicc és elektromos kapásjelző használata nem engedélyezett. Az előkészített botok nem lehetnek előre felcsalizva, a kosarak pedig nem lehetnek előre etetőanyaggal töltve. Dobástávolság nincsen korlátozva, de kizárólag fej feletti dobás megengedett.
13. A fogás akkor is érvényes, ha a horog nem a hal szájába akadt, de tilos a jellegzetes "gereblyézés". Amennyiben a szervezők faj- vagy méretkorlátozást írnak elő, ezt lehetőleg a versenykiírásban, de legkésőbb az első technikai értekezleten kell közölni és valamennyi versenyzőnek be kell tartani.
14. A merítőszák (amennyiben a halak várható mérete indokolja, nagyméretű) és pontymatrac használata kötelező, a szákolást csak a versenyző végezheti segítség nélkül és csak a partról.
15. A versenyzők legfeljebb 1 méter széles és 1 méter hosszú stéget használhatnak, ezt úgy helyezhetik el, hogy az a víz fölé nem nyúlhat be (szükség esetén a versenybíróság úgy dönthet, hogy a stég egy kisebb része a vízben állhat). A kiegészítő stégeket a főstéggel egy sorban kell elhelyezni, s azokon csak a felszerelést szabad tartani.
16. A versenyzők horgászat közben nem állhatnak a vízben és lábuk a ládájukon ülve sem érhet a vízbe (kivételt képez a változó vízszintmagasságú pálya, vagy ha a horgászhely terepviszonyai (növényzet) miatt nem megoldható másképp a szákolás. Erről minden esetben a versenybíró dönt, még a verseny megkezdése előtt.
17. A versenyzők kötelesek halaik élve tartásáról gondoskodni, ezért kerek haltartóként legalább 40 cm átmérőjű, szögletes haltartó esetében legalább 50 cm átlójú és 2.5 méter hosszú, aprólyukú (varsa) szákot (micromesh) kell használniuk. A haltartót a lehetséges legnagyobb hosszában kell a vízbe helyezni. A halakat kíméletesen kell a horogról leakasztani. Tilos a szándékos un. rázás. A halak bármilyen megcsonkítását szankcionálni kell.
18. A fárasztás során a saját szektort elhagyni nem lehet. Tilos horgászni és csalit bedobni mind a vízfolyással megegyező, mind azzal ellentétes irányban lévő semleges zónába; a saját szektort elhagyó, szomszéd szektorban vagy semleges zónában fárasztott halak az eredménybe beszámítanak, akkor is ha a két versenyző zsinórja összeakadt, de a szákolás pillanatáig a két összeakadt szerelék szétvált. Abban az esetben, ha a két összeakadt szerelék külső behatás nélkül nem válik szét a szákolás pillanatáig, akkor a fogott halat, vagy halakat azonnal vissza kell helyezni a vízbe. Ennek be nem tartása, illetve a kétséges halnak a haltartóba való helyezése azt vonja maga után, hogy a haltartószák legnagyobb halát (halait) külön meg kell mérni, súlyukat feljegyezni a mérlegelési lapra. A zsűri joga, hogy az így fogott halnak az eredménybe való beszámításáról vagy figyelmen kívül hagyásáról döntést hozzon.
19. Dudaszó jelzi. ha már csak 5 perc van a verseny idejéből.
20. Két dudaszó a verseny végét jelzi, amikor a horgászkészséget azonnal ki kell emelni a vízből. Csak e jelzés megszólalásáig kifogott hal kerülhet értékelésre. Kifogottnak tehát az a hal tekinthető, amely a jelzés megkezdésekor már a partvonalon belülre került.
21.A versenyző a nevezéssel magára nézve kötelezőnek fogadja el a halászati törvény és a versenyszabályzat pontjait, megszegésük esetén a versenyből a szervező kizárással élhet, a felelősséget a nevező maga viseli!
22.A szervező a verseny ideje alatt előforduló balesetekért és anyagi károkért felelősséget nem vállal!